درباره ساسنگ

روستای ساسنگ

ساسنگ روستای کوچکی در شرق استان سرسبز گلستان، در ارتفاع 7۰۰ متری از سطح دریا و محصور در میان کوههای پوشیده از درختان جنگلی‌ است.

چشمه سارهای فراوانی که از دل سنگهای بزرگ می جوشد و آبشارهای بلند و پر آبی که چشم هر بیننده ای را می نوازد، از جذابیت های اصلی این روستای کوچک است. ساسنگ یعنی ” به سان سنگ” و روستا نامش را از همین سنگهای بزرگی گرفته که بنا به گفته پیشینیان از آنها در ساخت کلبه های روستایی استفاده میشده است.

علیرغم هجوم بی امان انسان شهری به سکوت و آرامش روستاهای شمال ایران و ساخت و سازهای مدرن بدقواره در جای جای سرزمینی که روزگاری سادگی و صفای خانه های چوبی و گلی اش زبانزد بود، ساسنگ همچنان بر عظمت ستون های چوبی و دیوارهای کاهگلی اش تکیه زده است.

تمام خانه های این دیار کوچک انباشته از صفا و سادگی مردم روستاست و آنچنان حال و هوای سکوت و آرامشی دارد که دیگر نظیرش در کمتر جایی از دنیای شبه مدرن یافت میشود. در ساسنگ میتوانید ساعتها به تماشای طبیعت بنشینید و طعم خوش سکوت و سادگی را تا نهایت آن بچشید.

نزدیکترین شهر به ساسنگ، مینودشت است که خود همانند بهشتی جاودان در دامنه کوههای جنگلی استان گلستان جا خوش کرده است.

اهالی سرزمین گلستان از اقوام و فرهنگهای مختلف بوده و از ترک و ترکمن و فارس و سیستانی و بلوچ در آرامش و احترامی مستدام، سالهای طولانی در کنار هم زیسته اند.

در ساسنگ میتوانید با فرهنگ اقوام مختلف گلستان آشنا شوید. میتوانید به دل جنگل بروید و کنار آتشی که ما برایتان می افروزیم دمی بیاسایید. میتوانید سوار بر اسب به دیدن مردم روستا بروید و از تماشای آرامش ساده روستا کیفور شوید. میتوانید به تماشای مراسم حنابندان قوم قزلباش بنشینید و در تورهایی که ما برایتان تدارک دیده ایم به موسیقی دو تار ترکمن گوش بسپارید یا از رقص جوانان ترکمن لذت ببرید.

می توانید به کارگاههای ابریشم بافی سر بزنید و از نزدیک با هنر دستان پر توان زنان ساسنگ آشنا شوید. میتوانید در بهار به مزارع کشاورزی بروید و با دست خود توت فرنگی را از زمین بچینید و نوش جان کنید. میتوانید در پاییز به مزارع زعفران بروید و در برداشت گلهای بنفش آن با کشاورزان همراه شوید. میتوانید به آبشار بروید و تنی به آب بزنید و صدای جنگل را بشنوید. می توانید غذای سالم بخورید و از سفره های رنگینی که زنان شمال ایران برایتان تدارک دیده اند لذت ببرید.

در ساسنگ میتوانید چیزی را تجربه کنید که هرگز قبلا جایی تجربه اش نکرده اید و آن زندگی حقیقی روستایی است.

اکولوژ ساسنگ

اکولوژ ساسنگ خانه ای روستایی است که قدمتی ۵۰ ساله دارد. دیوارهای خانه گلی بوده و ستونها و سقف آن چوبی است. معماری خانه نمونه ای از معماری سنتی روستاهای کوهستانی شمال ایران است. سقف آن مسطح و پی خانه طبقاتی است و اختلاف ارتفاع بین اتاق های آن وجود دارد. نمای بیرونی خانه کاهگل است و درون آن با انواع صنایع دستی و بافته ها و زینت آلات سنتی تزیین شده است. ما این خانه را با حفظ تمام ساختار و سبک مخصوصش مرمت کرده ایم.

از آنجا که استان گلستان سرزمین اقوام مختلف بوده و قزلباش و ترکمن و فارس و سیستانی و بلوچ، سالیان طولانی به صلح و صفا در آن زیسته اند، در تزیین خانه نیز سعی شده از صنایع دستی و سلیقه های رنگارنگ اقوام مختلف منطقه استفاده شود و به این طریق تلفیق فرهنگهای گوناگون گلستان را نشان داده ایم.

درها و پنجره های این خانه چوبی است و از قدیم به رنگ آبی بوده و ما آنها را آبی تر از قبل کرده ایم. نه فقط اکولوژ ساسنگ، که اغلب خانه های روستا درها و پنجره های سبز و آبی دارد و یک جور آرامشی در این آبی یکدست نهفته است که هر تماشاگری را به خود جلب میکند.

در اکولوژ ساسنگ میتوانید زیستنی به سبک روستاهای شمال ایران را تجربه کنید. در برنامه هایی که ما برایتان تدارک دیده ایم، می توانید به گشت و گذار در کوچه های روستا بپردازید. می توانید با راهنمای محلی به پیاده روی در دل جنگل بروید. با اقامت در اکولوژ ساسنگ و خرید از محصولات روستایی می توانید به توسعه پایدار روستا و حفظ حیات آن کمک کنید. با رعایت اصول صحیح حضور در طبیعت می توانید به حفظ محیط زیست روستا و جنگل های پیرامون آن کمک کنید. با تعامل سازنده با جامعه محلی می توانید در حفظ ارزش های فرهنگی و کمک به ایجاد و حفظ هویت بومی قدمی بردارید.

با اقامت در اکولوژ ساسنگ میتوانید نقشی موثر در توسعه گردشگری روستایی داشته باشید.